Субсидії: допомога вразливим домогосподарствам

Поширені запитання і відповіді. Частина перша.

1 Чому зросли тарифи на газ?

Двадцять років політики не говорили людям правду про те, що тарифи на газ були низькими тільки тому, що за вартість газу доплачували з Державного бюджету України. В результаті споживачі не відчували реальну вартість газу, жодна увага не приділялася енергоефективності, через відсутність рентабельності не розвивався внутрішній видобуток газу, а Україна продовжувала купляти газ у Росії. За останні десять років через штучно занижені ціни на газ Україна втратила 53 млрд. доларів, на сьогодні це два річних бюджети країни!

Розуміючи непопулярність даного кроку і очікуючи протидію з боку монополій, Уряд все одно пішов на вирівнювання ціни на газ для всіх споживачів та прив’язав ціну до ринкової. Відтепер, не маючи необхідності виділяти дотації Нафтогазу, які останніми роками перевищували 100 млрд грн, Уряд має можливість підтримати своїх громадян, надаючи адресні субсидії лише тим, хто потребує допомоги. Багаті повинні і будуть сплачувати за себе самостійно!

2 Чому в результаті реформи мають страждати люди?

Реформа полягає не у підвищенні тарифів, а у приведенні ціни на газ, яку сплачують кінцеві споживачі, до ринкових світових цін. Вирівнювання цін стосуватиметься не тільки населення, а всіх споживачів газу.

При цьому українські сім’ї, для яких нова ціна на газ є занадто високою через низький дохід, отримають безкоштовну безповоротну допомогу від держави у вигляді адресних субсидій. Тому для даної категорії населення різниця у кінцевій сумі, що підлягає сплаті, не буде відчутною. Багаті будуть сплачувати за спожитий газ самостійно.

Суть реформи полягає не в підвищенні ціни на газ для населення, а в скороченні дотацій енергетичним компаніям, які обманним шляхом викуповували газ за ціною для населення і потім перепродавали газ промисловим споживачам за комерційною ціною. До 70% доходів таких компаній становили доплати з бюджетів усіх рівнів, в результаті чого олігархам ставали ще багатшими, а український народ продовжував зубожіти.

3 Як формується тариф на газ?

Реформа, яку провів Уряд, направлена на оптимізацію споживання газу по всій країні, відмову від дотацій Нафтогазу, вирівнювання ціни на газ для всіх категорій споживачів та прив’язки ціни до ринкової.

Відмовившись від закупівлі російського газу та приєднавшись до європейських систем постачання газу, Україна почала закуповувати газ за значно нижчою ціною. Наразі вона складає 4942 грн за 1 тис м³ –це та ціна, за якою Нафтогаз постачає газ облгазам.

До цієї суми додається середньозважений тариф на транспортування (219 грн), середньозважений тариф на розподіл (514 грн), торгова націнка постачальника (57 грн) та ПДВ у розмірі 20% (1146 грн). Кінцева ціна для споживача сьогодні складає 6879 грн за 1 тис м³

4 Чи будуть тарифи на газ далі зростати?

Ціна на газ формується на світових ринках під впливом попиту і пропозиції, відтепер Уряд чи будь — який інший державний орган не здійснює її регулювання.

Оптова ціна, тобто ціна за якою Нафтогаз постачає газ для облгазів, встановлюється виходячи із прогнозної ціни на німецькому газовому хабі NCG; вартості транспортування від NCG до західного кордону України через територію Німеччини, Чехії та Словаччини, а також вартості транспортування газу транскордонними газопроводами до точок входу в ГТС України (встановлюється НКРЕКП). З 1 травня 2016 року оптова ціна на газ становить 4942 грн за 1 тис м³.

Роздрібна ціна формується виходячи із оптової ціни, тарифу на транспортування, розподіл, торгової націнки постачальника та ПДВ. На сьогодні граничний рівень роздрібних цін на газ становить 6879 грн за 1 тис м³.